tr
en
KÜTÜPHANEMİZİ TANIYALIM
ÜYELİK
S.S.S
KULLANIM ŞARTLARI
KÜTÜPHANE SAATLERİ
Hafta İçi :
09:00 - 24:00
Hafta Sonu :
09:30 - 22:00
Mikrofilm

Milli Kütüphane’de 1952 yılında 400 makara filmle başlayan mikrofilm arşivi oluşturma çalışmaları, 1957 yılında Mikrofilm ve Fotokopi Şube’sinin kurulması ile daha sistematik ve işlevsel hale gelmiştir.

Aynı zamanda Milli Kütüphane’de 1960’ lı yıllarda kurulan Cilthane ve Matbaa ise yeni binaya taşınılması ile birlikte o zamanın en yeni ve en gelişmiş matbaa teknik donanımı ile yenilenerek hizmetlerini sürdürmeye devam etmiştir. 2002-2008 tarihleri arasında Bakanlığımız DÖSİMM (Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü) bünyesinde hizmet veren matbaa, 07.08.2008 tarih ve 2008/352 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile Başkanlığımıza devredilerek şubenin adı Mikrofilm ve Basımevi Şube Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir.

Bugün halen, yazma ve nadir eserler ile gazetelerin mikrofilmlerinin çekilmesi, çekilen mikrofilmlerin okuyucu talepleri doğrultusunda fotokopilerinin alınması veya CD’ye aktarılması işlerinin yanı sıra koleksiyondaki kitap, gazete ve dergilerin ciltlenmesi, ciltleri yıpranan materyallerin tamir edilmesi çalışmalarını da yürütmektedir. Matbaanın devri ile, davetiye, afiş, kartvizit, broşür, üye kayıt formu, vb. materyallerin basımı da bu şube tarafından gerçekleştirilmektedir.

Şube Müdürlüğü koleksiyonunda 1983 yılında 9.000 civarında makara film mevcutken bugün yaklaşık 22.000’i aşkın makara film bulunmaktadır.

Mikrofilm koleksiyonunda; el yazması, nadir basma kitaplar, şeriyye sicilleri, salnameler, Osmanlıca gazeteler, Osmanlıca dergiler, cönkler ve hamselere ait mikrofilmler mevcuttur.

Ayrıca Ankara dışında bulunan araştırmacılar için e-mail ve posta yoluyla da hizmet sunmaktadır. Mikrofilmi olmayan dergi, kitap, afiş ve gazeteler okuyucuların talepleri doğrultusunda, dijital ortama aktarılmaktadır.